Tradīcijas

Teātra un Māmiņu dienas

 25.05.2022

 Pirmsskolas izglītības iestādē no 25.04. – 05.05. norisinājās Teātra un Māmiņu dienas. Izglītojamie parādīja savas aktiermākslas spējas uz skatuves, sarūpēja savām māmiņām pašu roku taisītas dāvanas. Vislielākais prieks bija pēc neliela pārtraukuma, sakarā ar ierobežojumiem Covid – 19 laikā, vecāku klātbūtne – atblasts. Gan vecākiem, gan bērniem bija liels satraukums, kā arī tika izteikti daudz pateicības vārdi un pār visiem valdīja neaprakstāmas emocijas.

Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas

Baltā galdauta svētki

 25.05.2022

Kad manai zemei ir svētki,
Tie neatnāk tāpat vien, pēkšņi,
Bet ieslīd mājās caur domām un vārtiem,
Nemaz kas nav atvērti (...)
Svētki ir klāt! Tie iemirdzas mūsu acīs un stājā.
Kad manai zemei ir svētki, tad gaišu, gaišu liesmu mirdz svecītes,
Mammas acis un māja.
(M. Laukmane)

 Mūsu pirmsskolas izglītības iestādē 4.maijā tika svinēti Baltā galdauta svētki. Bērni tērpās svinīgās drēbēs-baltās blūzēs un kreklos. Kā arī kopā ar bērniem tika klāts svinīgs svētku galds, kurš tika klāts ar baltu galdautu, kurš ir kopības simbols.

 Šajā svētku dienā mazākie bērni skatījās video par Latviju, dziedāja, dejoja, kā arī cienājās ar rudzu maizi, pienu un medu. Taču lielākie bērni gatavoja sev svētku torti, veidoja galda kartes, kopā ar ģimeni veidoja ģimenes ģerboņus un tos prezentēja grupiņā.

Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki

Baltā galdauta svētki

Lielas dienas rītiņā…

 24.05.2022

 Gaidot pavasara saulgriežus “Rūķīša” bērni jau laicīgi darināja rotājumus un kopā ar pedagogiem rotāja gan telpas, gan pagalmu, tādējādi darbojoties iepazina galvenās Lieldienu svinēšanas tradīcijas. Trešo Lieldienu rītiņā visa kuplā “Rūķīša” saime pulcējas Rūķu sētā. Kā vēsta ticējums, kurš Lieldienu rītā sāk dienu agri, to visu gadu laime un možs gars pavada. Pieskandinot pagalmu ar skanīgām rotaļām un dziesmām, bērni sveica pavasari un saules atnākšanu, priecājoties par gaismas uzvaru pār tumsu. “Apaļš ka pūpols, vesels kā rutks! Slimība āra, veselība iekšā!”, ar šādu saukli un saņemot vieglu pērienu ar “dzīvības rīksti”, tika sveikts ikviens svētku dalībnieks. Jautrākās Lieldienu izdarības saistītas ar dzīvības simbolu-olu. Bērni viens otram izrādīja košāk krāsoto olu, sacentās olu kaujās un ripināšanā. Launagā bērniem tika klāts svētku galds, tādēļ droši var teikt, ka svētki noritēja visas dienas garumā.

Ej ar Dievu, Liela diena,

Mēs tev` skaisti vadīsim!

Nāc atkal citu gadu,

Mēs tev` skaisti saņemsim!

Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā…

Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā…

Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā…

Skolotāji spēlē teātri

 07.04.2022

 Atzīmējot Starptautisko teātra dienu un ieskandinot joku dienu, 31.martā “Rūķītī” notika teātra izrādes “Sarkangalvīte un vilks” pirmizrāde. Šo izrādi-mūziklu dāvināja bērniem viņu skolotājas, kuras azartiski iejutās ne tikai dažādos šīs pazīstamās pasakas tēlos, bet arī dejoja un dziedāja. Rīkot skolotāju teātra izrādes ir mūsu iestādes tradīcija jau vairāku gadu garumā. Tika izveidoti, mazo skatītāju priekam un vērtējumam nodoti, jau daudzi, jautri un pamācoši stāsti, gan “dzīvo” aktieru izpildījumā, gan arī leļļu teātra žanrā.

 Šīs izrādes māca bērniem uzvedības kultūru teātrī, uzmanības noturību un izpratni par redzēto, emocionālu līdzpārdzīvojumu un, protams, dalīšanos priekā, saskarsmē un cieņas apliecināšanā aktieriem.

Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri

Skolotāji spēlē teātri

Pavasara gaidīšana “Rūķītī”

 06.04.2022

 Kad ziema metas uz pavasari un diena jau kļuvusi garāka par nakti, tiek svinēti Meteņi jeb pavasara gaidīšanas svētki. Meteņos noslēdzas tradicionālie maskotie gājieni, beidzas ziemas darbi un sākas pavasara cēliens. Svinot Meteņdienu, mēs bērnos iedzīvinām no senčiem pārmantotās tradīcijas un tautas gudrības, rosinot bērnus saskatīt likumsakarības un cilvēka mijiedarbību ar dabu. Ģērbušies maskās, skandējot tautasdziesmas, minot mīklas, vērojot laikapstākļus un lecot jautras rotaļās, bērni izdzīvoja iepriekš apgūtās zināšanas par Meteņu svinēšanas tradīcijām. Meteņdienai raksturīga jautrība un līksmība. Jautrākā no izdarībām ir pīrāgu mešana, kad bērni sarunā ar Meteni mācās pieklājīgi komunicēt, lūdzot apbalvot tos ar gardiem pīrāgiem. Smiekli pieskandina visu pagalmu, kad Metenis pīrāgu vietā izmet žagarus, vai apslaka ar ūdens pilēm, bet bērni nerimstoši skandē “Meteni, Meteni, dod lūdzu pīrāgus!”

 Pēc meteņos vērotā laika un saskaņā ar ticējumiem, pavasaris gaidāms vēls, toties vasarā būs bagāts ogu un sēņu gads.

    Ej projām, metenīti,
    Ar to miežu plācenīti!
    Drīz atnāks Lieldieniņa
    Ar raibām oliņām!

Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī”

Pavasara gaidīšana “Rūķītī”

Sveču diena

 09.02.2022

  Senlatvieši sveču dienu uzskatīja par piemērotāko dienu sveču liešanai, jo tieši šajā dienā lietās sveces degot ar gaišāko liesmu. Mūsdienās svece kalpo vairāk kā svētku un rituālu aksesuārs, radot noskaņu un īpašu atmosfēru.

 Transformējot seno laiku Sveču dienas tradīcijas un pielāgojot mūsdienām, šajā dienā “Rūķīša” pagalmu rotā bērnu darināti stilizēti svečturi, izgaismojot vēl tik tumšo februāra rītu un pēcpusdienu. Bērni kopā ar skolotājām tehnoloģiju un vizuālās mākslas nodarbībās gatavo savas sveces, gan veidojot, konstruējot, zīmējot, līmējot un dekorējot. Turklāt bērniem tiek dota iespēja izpētīt un iepazīt sveču dažādību. Sadarbojoties ar vecākiem iestādē tika izveidotas izstādes, kur var apskatīt un izsmaržot vaska sveces un aromātiskās sveces, brīnīties par parafīna sveču daudzveidīgajām formām un dekoratīvo sveču neparasto izskatu. Izstādē iespējams aplūkot arī pašu bērnu darinātās sveces, svečturus un mākslas darbus, kā arī sveču gaismā klausīties sveču stāstus…

Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena

Sveču diena Sveču diena Sveču diena

Ziemas sporta svētki “Rūķītī”

 09.02.2022

  Janvāra beigās 24. pirmsskolas izglītības iestāde “Rūķītis” organizēja ziemas sporta svētkus. Rotaļas, prieks un sārti vaigi - tas ir jautrs piedzīvojums gan mazajiem, gan lielajiem.

 Rosinājām bērnus būt pašiem ziemas prieku aktivitāšu autoriem. Grupās tika veiktas pārrunas par ziemas prieku organizēšanu, liekot bērniem domāt, kādas sporta aktivitātes mēs varētu organizēt atbilstoši mainīgajiem laikapstākļiem.  Mazie bērni veidoja sniega pikas un meta mērķī, cēla sniega kalnu un vēla sniegavīru. Lielie – meta mērķī, stafetē vilka ragaviņas, spēlēja hokeju un brauca ar ragaviņām no kalna. Ziemas prieku aktivitātes bija veidotas tā, lai katrs bērns varētu parādīt savas fiziskās prasmes metot, veļot, ceļot un veidojot.

 Pats galvenais – veselība un savām spējām atbilstošas fiziskās aktivitātes!

“Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī””

“Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī””

Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”

 03.02.2022

 Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir maģisks un brīnumiem pilns , tas vienmēr ir saistīts ar lielu rosību: svētku plānošanu, dziesmu un dzejoļu mācīšanos, dāvanu gatavošanu un telpu rotāšanu. Svētku laiks iesākās ar pirmās Adventes svecītes iedegšanu un laba vārda vēlējumiem kolēģiem, bērniem un viņu vecākiem un brīnumu laiks bija sācies…

 Kādā decembra pēcpusdienā mūsu pirmsskolas audzēkņus apciemoja rūķi. Telpās tie neienāca, bet ievērojot visus drošības noteikumus un sociālo distanci, draiskojās pagalmā un sūtīja ziņu no Ziemassvētku vecīša. Cik patiesa prieka un sajūsmas bija manāms bērnu acīs, kad aiz iestādes logiem viņiem ar roku māja un draiskojās rūķi!

 Gaidot svētkus, tika rotāts pagalms un telpas. Šī gada tēma pilsētā bija “Ziedošie Ziemassvētki”, kuru interpretējām rotājumos arī mēs. Tā kā Daugavpils pilsētas simbols ir baltās lilijas zieds, arī mūsu iestādē galvenais akcents tika likts uz to. Iestādes vizuālo svētku noformējumu novērtēja gan bērni un viņu vecāki, gan darbinieki un vietējās apkaimes iedzīvotāji, kā arī ikviens garāmgājējs. Par ieguldīto darbu ieguvām 1.vietu Ziemassvētku noformējumu konkursā pirmsskolas iestāžu grupā.

 Veidojot priekšstatu par Ziemassvētku tradīcijām kristīgajā pasaulē, tika izveidota stilizēta Betlēme gan pagalmā, gan telpās, kur bērni tika iepazīstināti ar Ziemassvētku stāstu.

 Arī šogad darbojās radošās darbnīcas, kurās bērni varēja izjust svētku gatavošanās prieku un satraukumu. Tika ceptas piparkūkas, kuras varēja izrotāt ar dažādu krāsu glazūrām, veidot Ziemassvētku rotājumus un darināt dažādas veltes. Iesaistoties jauniešu organizācijas Apelsīns labdarības akcijā, dāvinot Ziemassvētku prieku pansionātos mītošiem senioriem, bērni radošajās darbnīcās gatavoja apsveikumus ar laba vēlējumiem un sveicieniem svētkos.

 Iestādes padome savukārt sagādāja pārsteigumu iestādes pieaugušajiem, iepriecinot ar dāvanu - personalizētu kalendāru, kuru rotāja bērnu darbiņi.

 Svētki tika nosvinēti ar dziesmām, dejām, rotaļām un pārsteigumu momentiem, bet galvenais, gaišām domām un ticību, ka visas rūpes un raizes paliks vecajā gadā.

“Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī””

“Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī””

“Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī””

Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās

 07.12.2021

  Tumšākais un pelēkākais gada mēnesis tiek iekrāsots sarkanbaltsarkanās krāsās un sirdīs rotājas svētku prieks.

  Godinot Lāčplēša dienu, bērni kopā ar skolotājām atzīmēja to aktīvās nodarbēs āra vidē. Lielākajiem bērniem bija jātiek galā atrisinot rēbusus, jāorientējas bērnudārza teritorijā meklējot norādes un sportojot. Mazākie “rūķīši” sacentās veiklībā, pārbaudīja cik ir drosmīgi un mācījās būt draudzīgi.

 No 11.novembra līdz Latvijas dzimšanas dienai norisinājās akcija “Spēka zīmes Latvijai”, katru vakaru iededzot svecītes bērnudārza pagalmā. Svētku noskaņu pastiprināja pagalmā skanošā mūzika- latviešu spēka dziesmas.

  Gaidot Latvijas dzimšanas dienu bērni bija sagatavojuši rotājumus, ar kuriem tika izrotāts pagalms, ābeļdārzs un veidots “Karodziņu labirints”. Sveicot Latviju bērni mācījās un skandēja dzejoļus, zīmēja apsveikumus, teica novēlējumus nopūšot svecītes svētku kliņģerī. 3.posma bērni devās virtuālā ceļojumā pa Latviju, lai viktorīnā “Es mīlu tevi, Latvija!” nostiprinātu zināšanas par Latvijas valsts simboliem, kultūru un dabu.

  Daudz laimes, Latvija!

“Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās”

“Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās”

Miķeļdienas gadatirgus

 30.10.2021

  29.septembrī 24.pirmsskolas izglītības iestādē norisinājās Miķeļdienas gadatirgus. Miķeļdiena iezīmē svarīgu pagriezienu Saules ceļā- diena un nakts kļūst vienāda garuma- ir Rudens saulgrieži. Tāpēc šogad tika veidota Saulesvija no rudenī pieejamiem dabas materiāliem: augļiem, ziediem, lapām utt. Bērni sadarbībā ar saviem vecākiem veidoja rudens radošo darbu izstādi, kuru bija iespēja apskatīt ārā. Ievērojot valstī pieņemtos epidemioloģiskās drošības noteikumus, tradicionālās rudens velšu degustācijas tika rīkotas tikai vienas grupas ietvaros. Protams, neiztika arī bez mīklu minēšanas, ticējumu vērošanas, rotaļām, dziesmām un dejām, kurās tika slavināts rudentiņš-bagāts vīrs. Svētku noskaņa turpinājās arī vakarā, kad Saules viju un rudens darbiņu izstādi bērni izrādīja saviem vecākiem.

“Miķeļdienas gadatirgus” “Miķeļdienas gadatirgus” “Miķeļdienas gadatirgus” “Miķeļdienas gadatirgus”

Zinību diena

 30.10.2021

 1.septembris – Zinību diena svinīgi ievada rosīgu mācību gadu bērniem, skolotājiem un ikvienam bērnudārza darbiniekam. Arī bērnudārzā „Rūķītis” pirmos svētku pārsteigumus bērniem sarūpēja viņu grupu skolotājas, kuras sagaidīja bērnus laukumos un aicināja iesaistīties dažādās aktivitātēs. Pēc brokastīm svētki turpinājās pagalmā, kur bērnus sagaidīja jautrie Rūķi. Svētkus piepildīja dziesmu un deju skaņas, bet pāri visam krāsains plaukšķeņu salūts.

“Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena”