Tradīcijas 2022./2023.m.g.

Annas diena - jauno saimnieku un saimnieču diena

 11.08.2023

 Turpinot senču tradīcijas arī šogad Rūķītī tika atzīmēta saimnieces diena jeb Annas diena. Šī svinamā diena nav ļoti populāra, taču arī tai ir savas tradīcijas, kuras saistītas ar ģimeni, saimi, māju un dārzu. Annas diena iezīmēja robežšķirtni, kas noteica pirmās ražas ienākšanos. Tieši uz Annām drīkstēja rakt jaunos kartupeļus un cept maizi no jauno rudzu miltiem.

 Rūķītī šīs tradīcijas tiek iedzīvinātas Annas dienas tirgū, kurā tiekas visi pirkt un pārdot gribētāji. Tirdziņā saimnieces dižojas ar pirmo ražu- zirņiem, burkāniem, gurķiem un tomātiem, kā arī dārza ogu bagātīgo klāstu. Svētku rīts sākas ar sapošanos uzvelkot tautas tērpus un čaklākās meitas lepojas ar kupliem ziedu vainagiem. Rotaļās un dziesmās Rūķīša saime atskatās uz galvenajiem vasaras darbiem un ražas ienākšanos, vēro laikapstākļus un sasaista tos ar rudens ražu. Lielākoties visi Annas dienas ticējumi saistīti ar vēroto lietu, kas paredz tārpainus riekstus un arīdzan lietainu rudeni. Taču šogad Annas dienā lietus gāja secen un Rūķu sētas pagalmu pieskandināja bērnu čalas. Saimniece visus cienāja ar piparmētru tēju un rudzu maizi, bet tirgus placī kaulējot cenu, bērniem bija iespēja pielietot pieklājības frāzes “ lūdzu” un “paldies” izdarot savas izvēles, skaitīt līdzi un uzmanīgi vērot “cenas”, lai tiktu pie kārotā garduma. Jāpiebilst, ka Annas dienas tirgus valūta ir krāsaini akmentiņi, kurus bērni iepriekš gatavo tieši šim pasākumam.

 Tā ir unikāla pieredze, kurā bērni gūst finanšu pratības pamatus, kurā pilnveido sociālās un komunikācijas prasmes, nostiprina darbībā iestādē definētas vērtības- līdzdalību, darbu, cieņu un atbildību.

Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023

Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023 Annas diena 2023

Līgo 2023

 24.06.2023

Ai, Jānīti, Dieva dēls,

Tavu kuplu cepurīti,

Auga mieži, auga rudzi,

Apakš tavas cepurītes.

 Katru gadu mūsu pirmsskolas izglītības iestādē “Rūķītis” svin Līgo svētkus. Jau no paša rīta tiek rotāta bērnudārza teritorija. Bērni nāk uz bērnudārzu ar Jāņu zāļu pušķīšiem, ar kuriem pēc tam izrotā savus laukumiņus. Bērniem uz galvām ir pīti ozollapu, Jāņu zāļu vainadziņi. Šajos svētkos bērni ir svinīgi saģērbušies. Bērni gan dzied, gan dejo, kā arī lec pāri ugunskuriem, kā arī mazgājās rīta rasā un perās ar pīlādžu zariņiem. Svētki nevar iztikt arī bez svētku cienasta. Katra grupa klāj arī svētku galdu, uz kura liek ķiplokmaizīti, sieru un veselības dzērienu.

 Novēlam lustīgus, pozitīvām emocijām piepildītus un saulainus šos svētkus!

Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023

Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023 Līgo 2023

Izlaidumu laiks

 06.06.2023

 24.-25.maijā Daugavpils 24.pirmsskolas izglītības iestādē “Rūķītis” izskanēja skaistais, ceriņu reibinošajām smaržām un cilvēku lepnuma un pateicības piepildītais Izlaidumu laiks. Kā ierasts, tas tika aizvadīts latviešu tradīcijas godinot, jo gan bērni, gan pedagogi bija tērpušies iestādes sagādātajos tautu tērpos, tika skandētas un dziedātas latviešu tautasdziesmas, dejas un rotaļas, ceļa vārdi skanēja no tautas sakāmvārdiem un parunām. Šo svētku sagatavošanā iesaistījās viss iestādes kolektīvs: rotāja zāli, kāpnes, laukumus, sagatavoja foto stūrīšus, cienastus utt. Katrs pielika gan roku, gan sirdi, lai visiem šie svētki paliek skaistā paliekošā atmiņā.

Izlaidumu laiks Izlaidumu laiks Izlaidumu laiks Izlaidumu laiks Izlaidumu laiks Izlaidumu laiks Izlaidumu laiks Izlaidumu laiks

Teātra dienas

 07.05.2023

  Marts tradicionāli “Rūķītī” paiet teātra zīmē, kad tiek iestudētas ludziņas un aktieru lomā iejūtas gan bērni, gan pedagogi. Šogad, tāpat kā citus gadus, bērni iejutās meža un lauku dzīvnieku lomās, izdzīvoja pļavas un dīķmalas iemītnieku neparastos piedzīvojumus, taču vienmēr galvenā morāle, kas tika gūta, ka labais vairo labo un draudzībai ir spēks! Izrāde ir kā noslēgums lielajam gatavošanās posmam, kad tika darinātas programmiņas, biļetes un afišas, izvēlētas lomas un gatavoti atribūti. Skatītāju rindās pulcējās bērnu vecāki, kā atalgojumu par izrādi sarūpējot mazajiem aktieriem veselīgu cienastu-augļus.

  Arī pedagogu kolektīvs dāvināja bērniem prieku iestudējot teātra izrādes. Paši mazākie bērni baudīja leļļu teātra izrādi “Kukulītis”, bet lielākajiem bija iespēja vērot pedagogu aktiermeistarību izrādē “Rācenis”.

 Ar izrādi “Rācenis” pedagogu teātra trupa devās arī viesizrādē uz Daugavpils Stropu pamatskolu – attīstības centru, lai iepriecinātu ar izrādi skolas audzēkņus un pedagogus. Lai par moto kalpo Nīčes sacītais: “Vislabākais veids kā iesākt jaunu dienu ir pamostoties padomāt, vai nebūtu iespējams šodien kādam cilvēkam sagādāt prieku?”

Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas

Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas

Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas Teātra dienas

Meteņdiena "Rūķītī"

 05.03.2023

 17.februārī 24.PII “Rūķītis” izskanēja lustīgie Meteņi. Tā bija diena, kad pēdējo reizi visiem bija iespēja maskoties un doties ķekatās, ieskandināt pavasari ar skaņu rīkiem un skanīgu dziedāšanu, modināt zemi no garā ziemas miega ar jautrām rotaļām un nerimstošām dejām. Protams, neiztika bez dabas vērošanas un ticējumu teikšanas kā arī mīklu minēšanas un sniega bumbu velšanas. Visbeidzot, visi Meteņdienas darbi tika atalgoti ar gardu pīrāgu maisiņu, kas tika noķerti no paša Meteņa rokām.

Meteņdiena 'Rūķītī' Meteņdiena 'Rūķītī'

Sveču diena

 05.03.2023

 Sveču diena iezīmē ziemas vidu. Tā tiek saukta arī par Ziemas Māras dienu, Vēja dienu, Svecaini, Grabenīcu, Gromnicu. Arī visu februāri latvieši jau izsenis dēvējuši par Sveču mēnesi.

 Šajā dienā “Rūķīša” pagalmu rotā bērnu darināti stilizēti svečturi, izgaismojot vēl tik tumšo februāra rītu un pēcpusdienu. Bērni kopā ar skolotājām tehnoloģiju un kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā nodarbībās gatavo sveces, gan veidojot, konstruējot, zīmējot, līmējot un dekorējot. Sadarbojoties ar vecākiem iestādē tika izveidotas izstādes, kur var apskatīt un izsmaržot aromātiskās un vaska sveces, brīnīties par sveču daudzveidīgajām formām un dekoratīvo sveču neparasto izskatu. Izstādē iespējams aplūkot arī pašu bērnu darinātās sveces, svečturus un mākslas darbus, kā arī sveču gaismā klausīties sveču stāstus.

SVEČU DIENA SVEČU DIENA SVEČU DIENA SVEČU DIENA SVEČU DIENA SVEČU DIENA

Ziemassvētki "Rūķītī"

 04.01.2023

 Ziemassvētki ir tas laiks, kad pārsteigumu sagaida gan liels, gan mazs. Un Ziemassvētki mūsu dārziņā bija pārsteigumu pilni. Bērni savus vecākus iepriecināja gan ar dejām, dziesmām, rotaļām, gan ar Ziemassvētku dzejoļiem. Arī vecāki labprāt iesaistījās svētku norisē, zvanot Ziemassvētku zvaniņus un kopā ar bērniem saucot Ziemassvētku vecīti, gan iesūtot fotogrāfijas par to, kā gatavojas Ziemassvētkiem savās mājās. Neiztrūka arī mīklu minēšanas un buramvārdu skaitīšanas, kā arī dažādu citu aktivitāšu, kas iepriecināja bērnus.

Ziemassvētki Ziemassvētki Ziemassvētki Ziemassvētki Ziemassvētki Ziemassvētki Ziemassvētki Ziemassvētki

Adventes laiks "Rūķītī"

 01.01.2023

 Adventes laiks ir klusuma, miera, mīlestības un brīnumainu pārsteigumu laiks. Tradicionāli arī šogad Adventes laiks mūsu iestādē iesākās ar pirmās svecītes iedegšanu un laba vārda vēlējumiem kolēģiem, bērniem un viņu ģimenēm.

 Radot svētku sajūtu, tika rotāts pirmsskolas pagalms un iekštelpas. Veidojot Ziemassvētku dekorācijas, balstījāmies uz pilsētas tēmu “Ziemassvētki ledus pilī”. Tā kā Daugavpils centrālo egli sargā baltie lāči, radās ideja arī mūsu pagalmā izvietot lācēnus, kuri sagādā bērniem prieka sajūtu. Iestādes vizuālais svētku noformējums sagādā prieku gan bērniem, gan vietējiem apkaimes iedzīvotājiem, kā arī ikvienam garāmgājējam.

 Šogad mūsu iestādes kolektīvs piedalījās labdarības akcijā “Sagādā prieku ukraiņu bērniem”, pateicoties šai akcijai ukraiņu bērniem, kuri apmeklē mūsu pirmsskolas iestādi, bija iespēja apmeklēt Daugavpils Inovāciju centru.

 Tradicionāli bērniem tika organizētas radošās darbnīcas, kas sekmēja bērnu empātijas spējas, gatavojot dāvanas vecākiem.

 Kādā decembra rītā mūsu izglītības iestādes pagalmu apciemoja jautri rūķi, kuri radīja Ziemassvētku sajūtu un prieka momentus gan audzēkņiem, gan darbiniekiem. Kā arī nodeva sveicienus no Ziemassvētku vecīša, mudinot visus darīt labus darbus.

Adventes laiks Adventes laiks Adventes laiks Adventes laiks Adventes laiks

"Mīļā mana tēvu zeme..."

 29.11.2022

 Arī šajā mācību gadā, kā katru gadu, “Rūķīša” kolektīva lielie un mazie iemītnieki svinēja Latvijas valsts 104. gadadienu.

 Šogad jaunākie bērni, tradicionāli, svētkus svinēja grupā, priecājoties, klājot galdu, dziedot un ejot rotaļās.

 Bet 3. posma audzēkņi, realizējot kompetencēs balstītu mācību procesu, iesaistīja tajā arī bērnu ģimenes.

 Realizējot projektu, padziļināti un jēgpilni izzināja noteiktus mūsu pilsētas (Daugavpils ģerboni, Daugavpils kultūras pārstāvjus, Rīgas ielu) vai Latvijas (Latviešu tautastērpi un nauda) objektus.

 Tas palīdzēja vairāk un padziļinātāk izpētīt un iepazīt mūsu dzimto pilsētu un valsti.

 Arī iestādes darbinieki pulcējās uz kopīgu Latvijas dzimšanas dienas svinībām veltītu pasākumu “Mana sirdsdziesma Latvijai”. Kopā izdziedot, izbaudot Latgales kultūras mantojuma gardumus un vienojoties kopīgās erudīcijas aktivitātēs.

 Latvija vienmēr ir mūsu sirdīs!

Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme...

Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme... Mīļa mana tēvu zeme...

Lāčplēša dienas pasākumi "Rūķītī"

 29.11.2022

 Šogad, pēc neliela pārtraukuma, mūsu bērnudārzā tika atjaunotas visas Lāčplēša dienas svinēšanas tradīcijas. Katrā grupiņā bērniem tika mācīts par Varoņu piemiņas dienu, par vēsturiskajiem notikumiem, kuri risinājās Latvijā 1918. gadā.

 Pieminot un atzīmējot varoņu dienu mūsu bērnudārzā ciemojās ugunsdzēsēji, bērni iejutās šo glābēju lomā, piemērīja ekipējumu, izzināja darba specifiku.

 Tāpat pie mums ciemojās policisti, kuri stāstīja par savu darbu, tā nepieciešamību mūsu valstij. Demonstrēja bērniem dažādu ekipējumu, kā arī uzdāvināja dāvanas (atstarojošās vestes un papīra konstruējamas mašīnas).

 Sagatavošanas un vecākajās grupās tika organizētas sporta spēles kopā ar tēviem, kurās gan bērni, gan tēvi guva daudz pozitīvu emociju.

 Lāčplēša dienas piemiņas pasākumi mūsu bērnudārzā noslēdzās ar svecīšu iedegšanu spēka zīmēs un lāpu gājienu.

 Paldies vecākiem, kuri aktīvi atbalstīja visus šos pasākumus un kopā ar savu bērnu izjuta Lāčplēša dienas noskaņu.

Lāčplēša dienas pasākumi Lāčplēša dienas pasākumi Lāčplēša dienas pasākumi Lāčplēša dienas pasākumi Lāčplēša dienas pasākumi

Mārtiņdiena Rūķu sētā

 26.11.2022

 Mārtiņš bija labs vīriņš par visiem vīriņiem….

 Viens no pirmsskolas izglītības iestādes ‘’Rūķītis’’ gada galvenajiem uzdevumiem ir iepazīstināt bērnus ar latviešu folkloru gan ikdienā, gan svētkos, apgūstot latviešu tautas tradīcijas. Gatavojoties Mārtiņiem, bērni veidoja, līmēja, zīmēja ‘’Mārtiņa gaiļus’’ un mācījās tautasdziesmas, dejas un rotaļas. Tradicionāli bērni pulcējās Rūķu sētā, ģērbušies dažādās maskās, kur viņus sagaidīja Saimniece. Visi priecājās, dziedāja dziesmas, dejoja, piedalījās rotaļās, minēja mīklas, vēroja laikapstākļus, lai paredzēt laiku ziemai un Ziemassvētkiem. Ciemos pie bērniem bija ieradušies arī Gailis un Lācis ar savām mīklām un uzdevumiem. Rūķu sētā valdīja prieks un jautrība.

Mārtiņdiena Rūķu sētā Mārtiņdiena Rūķu sētā Mārtiņdiena Rūķu sētā Mārtiņdiena Rūķu sētā Mārtiņdiena Rūķu sētā

Rudens svētki "Rūķītī"

 04.11.2022

 Rudentiņ, bagāts vīrs, daudz tu vedi vezumā!

 Rudens atspoguļojas ne tikai krāsainajās koku lapās dabā, bet arī mūsu 24.PII “Rūķītis” dzīvē. Vai zinājāt, ka rudenim ir ne tikai krāsas un formas, bet arī garša un smarža!

 Visi “Rūķīši” katru gadu svin Rudens balli, un arī šogad, tā izdevās īpaši ražīga, jo pie mums ciemojās burkāni, kartupeļi, āboli, maize un citas rudens veltes.

 Pasākuma laikā apvienojās visas mācību jomas, jo bērni prezentācijās stāstīja par saviem pētījumiem un atklājumiem, meklēja pielietojumu dažādiem darba rīkiem, skaitīja dzejoļus un minēja mīklas, dziedāja un dejoja, attīstīja ne tikai sava ķermeņa, bet arī prāta lokanību, kā arī garšoja dažādus gardumus un cienāja citus.

 Katrai grupiņai tās bija īstās rudens balles! Nākamajā gadā to noteikti atkārtosim!

 Paldies skolotājām par radošām rudens aktivitātēm!

 Paldies vecākiem par atbalstu svētku organizēšanā!

Rudens svētki “Rūķītī” Rudens svētki “Rūķītī” Rudens svētki “Rūķītī” Rudens svētki “Rūķītī” Rudens svētki “Rūķītī”

Miķeļdiena "Rūķītī"

 14.09.2022

 Darba cēliens, kas aizsācies Jāņos ar siena pļaušanu, tālāk caur Pēteriem un Jēkabiem, noslēdzas Miķeļos ar apjumībām, ar pēdējo Jumja ņemšanu tīrumā.

 Miķeļi tiek svinēti visbagātākajā gadalaikā. Tas ir robežlaiks dabā un cilvēka dzīves ritumā – viss izaudzis, raža novākta. Senāk tie bija rudens saulgrieži, kad diena un nakts vienādā garumā.

 Arī mūsu bērnu dārziņā šie svētki tika nosvinēti bagātīgi – ejot rotaļās, dziedot, dejojot, “ķerot Jumi”, minot mīklas, vērojot laikapstākļus un pareģojot laiku ziemai, pavasarim un pat vasarai.

 Un kas gan tie par svētkiem bez kārtīgas rudens ražas degustācijas! Kur bērni ar lielu prieku nogaršoja gan savus mīļākos dārzeņus, gan iepazina pavisam jaunus.

 Tāpat, gatavojoties šiem svētkiem, bērni grupiņā ar skolotājām vai mājās ar vecākiem taisīja dažādus veidojumus no bagātīgajām rudens veltēm, kuras izvietoja Miķeļdienas veidojumu izstādē, priecājās un vēroja citu grupiņu bērnu paveiktos darbiņus.

Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī”

Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī” Miķeļdiena “Rūķītī”

Zinību diena "Rūķītī"

 12.10.2022

 1.septembris kā ierasts katru gadu nāk ar priekpilnu satraukumu un apņemšanos atkal piepildīt sapņus par virsotnēm, kuras šajā mācību gadā izdosies sasniegt. Arī 24.PII “Rūķītis” Zinību diena sākās ar konfekšu pilniem kokiem, ar kuru augļiem Rūķīši rosināja pacienāties mazos, zinātkāros ienācējus pa dārziņa vārtiem. Tālāk vilināja rudenīgos toņos izrotāts rāmis, kurā varēja iemūžināt Zinību dienas noskaņas gan ģimenēm, gan bērniem. Pēc ilgi gaidītās satikšanās grupās, bērni izbaudīja priecīgu muzikāli izklaidējošu pasākumu “Rūķu sētā”. Atkalredzēšanās priekā dažādās aktivitātēs bērni ar savām skolotājām dalījās visu dienu, piedzīvodami neaizmirstamas emocijas.

Zinību diena “Rūķītī” Zinību diena “Rūķītī” Zinību diena “Rūķītī” Zinību diena “Rūķītī” Zinību diena “Rūķītī” Zinību diena “Rūķītī” Zinību diena “Rūķītī” Zinību diena “Rūķītī”

Annas diena "Rūķītī"

 26.06.2022

 Daudzviet Latvijā atdzimst tradīcija godāt saimnieces jeb Annas dienu. Annas diena raksturīga ar gada pirmās ražas sagaidīšanu – tieši šajā dienā drīkstēja pirmo reizi rakt un ēst jaunos kartupeļus, burkānus un baudīt jaunu rudzu maizi. Annas dienai raksturīgā tradīcija bija tirgus diena, kad ikviena saimniece varēja dižoties ar savu roku darinājumiem, bet saimnieks cēla godā jauno ražu. Arī Daugavpils pilsētas 24. pirmsskolas izglītības iestādē lielie un mazie no „Rūķīša” saimes tikās tradicionālajā Annas dienas tirgū, lai lustētos, pirktu un pārdotu, vērotu laiku pēc sentēvu metodēm.

Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī”

Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī” Annas diena “Rūķītī”

Ielīgošana "Rūķītī"

 26.06.2022

 Zāļu dienas priekšvakarā Rūķu sētu pieskandināja skanīgs “līgo”, jo no malu malām sanāca lieli un mazi līgotāji. Kā ierasts visa “Rūķīša” saime bija tērpusies tautas tērpos un košos zāļu vainagos, bet Rūķu sēta saposta ar ziediem, meijām un ozolu vītnēm. Sekojot senajām tradīcijam “Rūķīša” saime aplīgoja viens otru, leca pāri ziedu ugunskuram, mazgāja muti rīta rasā un dziedāja skanīgas līgo dziesmas.

Ielīgošana laiks “Rūķītī” Ielīgošana laiks “Rūķītī” Ielīgošana laiks “Rūķītī” Ielīgošana laiks “Rūķītī” Ielīgošana laiks “Rūķītī” Ielīgošana laiks “Rūķītī” Ielīgošana laiks “Rūķītī”

Izlaidumu laiks “Rūķītī”

 22.08.2022

 25.05 un 26.05 mūsu lielo “Rūķīšu” saimi pameta lielākie iestādes audzēkņi - “Attapīgā Sprīdīša skoliņas”, “Kamenīšu” un “Gudrās pūcītes skoliņas” grupas bērni. Kā ierasts, izlaidums tradicionāli notika tautas tērpos, tādējādi turpinot un kopjot iestādes tradīcijas. Pārdzīvojot grūtos Covid-19 laikus šogad vecāki varēja baudīt svētku sajūtu kopā ar absolventiem. Dalīt rūpes par to, lai svētki būtu pārsteigumiem un dāvanām pilni, izbaudīt gan prieka, gan skumju asaras. Paldies vecākiem par papildus sarūpētām dāvanām un ziediem mūsu lielajiem bērniem.

Izlaidumu laiks “Rūķītī” Izlaidumu laiks “Rūķītī” Izlaidumu laiks “Rūķītī” Izlaidumu laiks “Rūķītī” Izlaidumu laiks “Rūķītī” Izlaidumu laiks “Rūķītī”

Teātra un Māmiņu dienas

 25.05.2022

 Pirmsskolas izglītības iestādē no 25.04. – 05.05. norisinājās Teātra un Māmiņu dienas. Izglītojamie parādīja savas aktiermākslas spējas uz skatuves, sarūpēja savām māmiņām pašu roku taisītas dāvanas. Vislielākais prieks bija pēc neliela pārtraukuma, sakarā ar ierobežojumiem Covid – 19 laikā, vecāku klātbūtne – atblasts. Gan vecākiem, gan bērniem bija liels satraukums, kā arī tika izteikti daudz pateicības vārdi un pār visiem valdīja neaprakstāmas emocijas.

Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas Teātra un Māmiņu dienas

Baltā galdauta svētki

 25.05.2022

Kad manai zemei ir svētki,
Tie neatnāk tāpat vien, pēkšņi,
Bet ieslīd mājās caur domām un vārtiem,
Nemaz kas nav atvērti (...)
Svētki ir klāt! Tie iemirdzas mūsu acīs un stājā.
Kad manai zemei ir svētki, tad gaišu, gaišu liesmu mirdz svecītes,
Mammas acis un māja.
(M. Laukmane)

 Mūsu pirmsskolas izglītības iestādē 4.maijā tika svinēti Baltā galdauta svētki. Bērni tērpās svinīgās drēbēs-baltās blūzēs un kreklos. Kā arī kopā ar bērniem tika klāts svinīgs svētku galds, kurš tika klāts ar baltu galdautu, kurš ir kopības simbols.

 Šajā svētku dienā mazākie bērni skatījās video par Latviju, dziedāja, dejoja, kā arī cienājās ar rudzu maizi, pienu un medu. Taču lielākie bērni gatavoja sev svētku torti, veidoja galda kartes, kopā ar ģimeni veidoja ģimenes ģerboņus un tos prezentēja grupiņā.

Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki Baltā galdauta svētki

Baltā galdauta svētki

Lielas dienas rītiņā…

 24.05.2022

 Gaidot pavasara saulgriežus “Rūķīša” bērni jau laicīgi darināja rotājumus un kopā ar pedagogiem rotāja gan telpas, gan pagalmu, tādējādi darbojoties iepazina galvenās Lieldienu svinēšanas tradīcijas. Trešo Lieldienu rītiņā visa kuplā “Rūķīša” saime pulcējas Rūķu sētā. Kā vēsta ticējums, kurš Lieldienu rītā sāk dienu agri, to visu gadu laime un možs gars pavada. Pieskandinot pagalmu ar skanīgām rotaļām un dziesmām, bērni sveica pavasari un saules atnākšanu, priecājoties par gaismas uzvaru pār tumsu. “Apaļš ka pūpols, vesels kā rutks! Slimība āra, veselība iekšā!”, ar šādu saukli un saņemot vieglu pērienu ar “dzīvības rīksti”, tika sveikts ikviens svētku dalībnieks. Jautrākās Lieldienu izdarības saistītas ar dzīvības simbolu-olu. Bērni viens otram izrādīja košāk krāsoto olu, sacentās olu kaujās un ripināšanā. Launagā bērniem tika klāts svētku galds, tādēļ droši var teikt, ka svētki noritēja visas dienas garumā.

Ej ar Dievu, Liela diena,

Mēs tev` skaisti vadīsim!

Nāc atkal citu gadu,

Mēs tev` skaisti saņemsim!

Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā…

Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā…

Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā… Lielas dienas rītiņā…

Skolotāji spēlē teātri

 07.04.2022

 Atzīmējot Starptautisko teātra dienu un ieskandinot joku dienu, 31.martā “Rūķītī” notika teātra izrādes “Sarkangalvīte un vilks” pirmizrāde. Šo izrādi-mūziklu dāvināja bērniem viņu skolotājas, kuras azartiski iejutās ne tikai dažādos šīs pazīstamās pasakas tēlos, bet arī dejoja un dziedāja. Rīkot skolotāju teātra izrādes ir mūsu iestādes tradīcija jau vairāku gadu garumā. Tika izveidoti, mazo skatītāju priekam un vērtējumam nodoti, jau daudzi, jautri un pamācoši stāsti, gan “dzīvo” aktieru izpildījumā, gan arī leļļu teātra žanrā.

 Šīs izrādes māca bērniem uzvedības kultūru teātrī, uzmanības noturību un izpratni par redzēto, emocionālu līdzpārdzīvojumu un, protams, dalīšanos priekā, saskarsmē un cieņas apliecināšanā aktieriem.

Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri Skolotāji spēlē teātri

Skolotāji spēlē teātri

Pavasara gaidīšana “Rūķītī”

 06.04.2022

 Kad ziema metas uz pavasari un diena jau kļuvusi garāka par nakti, tiek svinēti Meteņi jeb pavasara gaidīšanas svētki. Meteņos noslēdzas tradicionālie maskotie gājieni, beidzas ziemas darbi un sākas pavasara cēliens. Svinot Meteņdienu, mēs bērnos iedzīvinām no senčiem pārmantotās tradīcijas un tautas gudrības, rosinot bērnus saskatīt likumsakarības un cilvēka mijiedarbību ar dabu. Ģērbušies maskās, skandējot tautasdziesmas, minot mīklas, vērojot laikapstākļus un lecot jautras rotaļās, bērni izdzīvoja iepriekš apgūtās zināšanas par Meteņu svinēšanas tradīcijām. Meteņdienai raksturīga jautrība un līksmība. Jautrākā no izdarībām ir pīrāgu mešana, kad bērni sarunā ar Meteni mācās pieklājīgi komunicēt, lūdzot apbalvot tos ar gardiem pīrāgiem. Smiekli pieskandina visu pagalmu, kad Metenis pīrāgu vietā izmet žagarus, vai apslaka ar ūdens pilēm, bet bērni nerimstoši skandē “Meteni, Meteni, dod lūdzu pīrāgus!”

 Pēc meteņos vērotā laika un saskaņā ar ticējumiem, pavasaris gaidāms vēls, toties vasarā būs bagāts ogu un sēņu gads.

    Ej projām, metenīti,
    Ar to miežu plācenīti!
    Drīz atnāks Lieldieniņa
    Ar raibām oliņām!

Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī” Pavasara gaidīšana “Rūķītī”

Pavasara gaidīšana “Rūķītī”

Sveču diena

 09.02.2022

  Senlatvieši sveču dienu uzskatīja par piemērotāko dienu sveču liešanai, jo tieši šajā dienā lietās sveces degot ar gaišāko liesmu. Mūsdienās svece kalpo vairāk kā svētku un rituālu aksesuārs, radot noskaņu un īpašu atmosfēru.

 Transformējot seno laiku Sveču dienas tradīcijas un pielāgojot mūsdienām, šajā dienā “Rūķīša” pagalmu rotā bērnu darināti stilizēti svečturi, izgaismojot vēl tik tumšo februāra rītu un pēcpusdienu. Bērni kopā ar skolotājām tehnoloģiju un vizuālās mākslas nodarbībās gatavo savas sveces, gan veidojot, konstruējot, zīmējot, līmējot un dekorējot. Turklāt bērniem tiek dota iespēja izpētīt un iepazīt sveču dažādību. Sadarbojoties ar vecākiem iestādē tika izveidotas izstādes, kur var apskatīt un izsmaržot vaska sveces un aromātiskās sveces, brīnīties par parafīna sveču daudzveidīgajām formām un dekoratīvo sveču neparasto izskatu. Izstādē iespējams aplūkot arī pašu bērnu darinātās sveces, svečturus un mākslas darbus, kā arī sveču gaismā klausīties sveču stāstus…

Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena Sveču diena

Sveču diena Sveču diena Sveču diena

Ziemas sporta svētki “Rūķītī”

 09.02.2022

  Janvāra beigās 24. pirmsskolas izglītības iestāde “Rūķītis” organizēja ziemas sporta svētkus. Rotaļas, prieks un sārti vaigi - tas ir jautrs piedzīvojums gan mazajiem, gan lielajiem.

 Rosinājām bērnus būt pašiem ziemas prieku aktivitāšu autoriem. Grupās tika veiktas pārrunas par ziemas prieku organizēšanu, liekot bērniem domāt, kādas sporta aktivitātes mēs varētu organizēt atbilstoši mainīgajiem laikapstākļiem.  Mazie bērni veidoja sniega pikas un meta mērķī, cēla sniega kalnu un vēla sniegavīru. Lielie – meta mērķī, stafetē vilka ragaviņas, spēlēja hokeju un brauca ar ragaviņām no kalna. Ziemas prieku aktivitātes bija veidotas tā, lai katrs bērns varētu parādīt savas fiziskās prasmes metot, veļot, ceļot un veidojot.

 Pats galvenais – veselība un savām spējām atbilstošas fiziskās aktivitātes!

“Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī””

“Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī”” “Ziemas sporta svētki “Rūķītī””

Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”

 03.02.2022

 Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir maģisks un brīnumiem pilns , tas vienmēr ir saistīts ar lielu rosību: svētku plānošanu, dziesmu un dzejoļu mācīšanos, dāvanu gatavošanu un telpu rotāšanu. Svētku laiks iesākās ar pirmās Adventes svecītes iedegšanu un laba vārda vēlējumiem kolēģiem, bērniem un viņu vecākiem un brīnumu laiks bija sācies…

 Kādā decembra pēcpusdienā mūsu pirmsskolas audzēkņus apciemoja rūķi. Telpās tie neienāca, bet ievērojot visus drošības noteikumus un sociālo distanci, draiskojās pagalmā un sūtīja ziņu no Ziemassvētku vecīša. Cik patiesa prieka un sajūsmas bija manāms bērnu acīs, kad aiz iestādes logiem viņiem ar roku māja un draiskojās rūķi!

 Gaidot svētkus, tika rotāts pagalms un telpas. Šī gada tēma pilsētā bija “Ziedošie Ziemassvētki”, kuru interpretējām rotājumos arī mēs. Tā kā Daugavpils pilsētas simbols ir baltās lilijas zieds, arī mūsu iestādē galvenais akcents tika likts uz to. Iestādes vizuālo svētku noformējumu novērtēja gan bērni un viņu vecāki, gan darbinieki un vietējās apkaimes iedzīvotāji, kā arī ikviens garāmgājējs. Par ieguldīto darbu ieguvām 1.vietu Ziemassvētku noformējumu konkursā pirmsskolas iestāžu grupā.

 Veidojot priekšstatu par Ziemassvētku tradīcijām kristīgajā pasaulē, tika izveidota stilizēta Betlēme gan pagalmā, gan telpās, kur bērni tika iepazīstināti ar Ziemassvētku stāstu.

 Arī šogad darbojās radošās darbnīcas, kurās bērni varēja izjust svētku gatavošanās prieku un satraukumu. Tika ceptas piparkūkas, kuras varēja izrotāt ar dažādu krāsu glazūrām, veidot Ziemassvētku rotājumus un darināt dažādas veltes. Iesaistoties jauniešu organizācijas Apelsīns labdarības akcijā, dāvinot Ziemassvētku prieku pansionātos mītošiem senioriem, bērni radošajās darbnīcās gatavoja apsveikumus ar laba vēlējumiem un sveicieniem svētkos.

 Iestādes padome savukārt sagādāja pārsteigumu iestādes pieaugušajiem, iepriecinot ar dāvanu - personalizētu kalendāru, kuru rotāja bērnu darbiņi.

 Svētki tika nosvinēti ar dziesmām, dejām, rotaļām un pārsteigumu momentiem, bet galvenais, gaišām domām un ticību, ka visas rūpes un raizes paliks vecajā gadā.

“Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī””

“Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī””

“Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī”” “Ziemassvētku gaidīšanas laiks “Rūķītī””

Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās

 07.12.2021

  Tumšākais un pelēkākais gada mēnesis tiek iekrāsots sarkanbaltsarkanās krāsās un sirdīs rotājas svētku prieks.

  Godinot Lāčplēša dienu, bērni kopā ar skolotājām atzīmēja to aktīvās nodarbēs āra vidē. Lielākajiem bērniem bija jātiek galā atrisinot rēbusus, jāorientējas bērnudārza teritorijā meklējot norādes un sportojot. Mazākie “rūķīši” sacentās veiklībā, pārbaudīja cik ir drosmīgi un mācījās būt draudzīgi.

 No 11.novembra līdz Latvijas dzimšanas dienai norisinājās akcija “Spēka zīmes Latvijai”, katru vakaru iededzot svecītes bērnudārza pagalmā. Svētku noskaņu pastiprināja pagalmā skanošā mūzika- latviešu spēka dziesmas.

  Gaidot Latvijas dzimšanas dienu bērni bija sagatavojuši rotājumus, ar kuriem tika izrotāts pagalms, ābeļdārzs un veidots “Karodziņu labirints”. Sveicot Latviju bērni mācījās un skandēja dzejoļus, zīmēja apsveikumus, teica novēlējumus nopūšot svecītes svētku kliņģerī. 3.posma bērni devās virtuālā ceļojumā pa Latviju, lai viktorīnā “Es mīlu tevi, Latvija!” nostiprinātu zināšanas par Latvijas valsts simboliem, kultūru un dabu.

  Daudz laimes, Latvija!

“Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās”

“Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās” “Novembris iekrāsojas Latvijas krāsās”

Miķeļdienas gadatirgus

 30.10.2021

  29.septembrī 24.pirmsskolas izglītības iestādē norisinājās Miķeļdienas gadatirgus. Miķeļdiena iezīmē svarīgu pagriezienu Saules ceļā- diena un nakts kļūst vienāda garuma- ir Rudens saulgrieži. Tāpēc šogad tika veidota Saulesvija no rudenī pieejamiem dabas materiāliem: augļiem, ziediem, lapām utt. Bērni sadarbībā ar saviem vecākiem veidoja rudens radošo darbu izstādi, kuru bija iespēja apskatīt ārā. Ievērojot valstī pieņemtos epidemioloģiskās drošības noteikumus, tradicionālās rudens velšu degustācijas tika rīkotas tikai vienas grupas ietvaros. Protams, neiztika arī bez mīklu minēšanas, ticējumu vērošanas, rotaļām, dziesmām un dejām, kurās tika slavināts rudentiņš-bagāts vīrs. Svētku noskaņa turpinājās arī vakarā, kad Saules viju un rudens darbiņu izstādi bērni izrādīja saviem vecākiem.

“Miķeļdienas gadatirgus” “Miķeļdienas gadatirgus” “Miķeļdienas gadatirgus” “Miķeļdienas gadatirgus”

Zinību diena

 30.10.2021

 1.septembris – Zinību diena svinīgi ievada rosīgu mācību gadu bērniem, skolotājiem un ikvienam bērnudārza darbiniekam. Arī bērnudārzā „Rūķītis” pirmos svētku pārsteigumus bērniem sarūpēja viņu grupu skolotājas, kuras sagaidīja bērnus laukumos un aicināja iesaistīties dažādās aktivitātēs. Pēc brokastīm svētki turpinājās pagalmā, kur bērnus sagaidīja jautrie Rūķi. Svētkus piepildīja dziesmu un deju skaņas, bet pāri visam krāsains plaukšķeņu salūts.

“Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena” “Zinību diena”