2012./2013.m.g.

Tradīcijas

„Rūķīšu” jautrie starti

 Kustība - tas ir mundrums, labs garastāvoklis un veselība! Ar šādu moto Daugavpils pilsētas 24.pirmsskolas izglītības iestādē februārī notika sporta svētki. Katras grupas skolotājas bija sagatavojušas aizraujošus piedzīvojumus, kuros bērni devās ar prieku, pārvarot dažādus šķēršļus, palīdzot un atbalstot cits citu. Lai uzdevumi būtu vēl interesantāki, skolotājas bija pašu rokām pagatavojušas dažādus palīglīdzekļus- slēpes no PET pudelēm un kurpju kastēm, boulinga ķegļus no jogurta trauciņiem, sniega ciņus no linoleja un koka ripām, plastmasas maisiņiem…

 Veicot uzdevumus tika akcentēta veiklība, draudzība, izpalīdzība, kā arī veicināts veselīgs dzīves veids.

„Rūķītī” stāstīja Ziemas pasaku…

 Kad ziemas sals piespiedis „Rūķīša” bērnus palikt telpās, tad pienācis īstais laiks stāstīt pasakas. 29.janvārī sagatavošanas grupas ”Vārpiņas” bērni kopā ar vācu valodas skolotāju Viju Baļevu, DU vācu valodas centra vadītāju Nataļju Demjaņenko un brīvprātīgā darba veicēju Evu Drechsler no Vācijas stāstīja „Ziemas pasaku” vācu valodā.

 Lai stāstītu pasaku bērniem rotaļā bija jāatceras dažādi darbības vārdi vācu valodā un jānosauc krāsas. Tad bērni izvēlējās lomas un kopā ar skolotājām gatavoja maskas. Brīvprātīgā darba veicēja Eva stāstīja pasaku, bet bērni atbilstoši savai lomai atveidoja to teatrālajā darbībā. Pateicoties tam, ka bērni apguvuši klausīšanās prasmes un ir atbilstošs vārdu krājums, pasakai bija laimīgas beigas, jo visi pasakas varoņi sadraudzējās un cienājās ar „omes” ceptiem gardiem kēksiem. Sirsnīgi pateicamies DU vācu valodas centra vadītājai N. Demjaņenko un brīvprātīgā darba veicējai E.Drechsler par izdomu, svētku noskaņas radīšanu un atbalstu vācu valodas apguvē mūsu iestādes bērniem!

Ziemassvētku brīnumu gaidot…

Kad ziemas nakts visklusākā
Pār baltiem laukiem klājas,
Nāk Ziemassvētku vecītis
Un ielūkojas mājās….

 Mūsu iestādē klusais Ziemassvētku gaidīšanas laiks iesākās ar pirmo Adventi. Bērnudārzā sāka rosīties čaklie rūķi, kuri rūpējās, lai Ziemassvētku sajūta ienāk katrā sirsniņā. Pagalmā parādījās lielas un mazas bumbas, rožu dārzs un skuju koki „apvilka” rūķu cepures un pārvērtās par rūķiem, logos parādījās baltas papīra sniega kupenas , bet lielajā adventes vainagā iedegās pirmā svece, tad otrā, trešā, ceturtā…. Visu šo gaidīšanas laiku bērnudārzu piepildīja dziesmas un dzejoļi, čabēja papīri un šņakstēja šķēres, izrotāta un saposta tika ik viena vietiņa mūsu „Rūķītī” , tika rakstītas vēstules Ziemassvētku vecītim un stāstīti Ziemassvētku sapņi. Īsi pirms svētku dienas bērnus apciemoja rūķi, lai pavēstītu, ka svētki jau klāt! Šogad Ziemassvētkos notika patiešām daudz dažādu brīnumu- zaķēni, pelēni un mazie rūķi cepa piparkūkas, vēla sniega bumbas, pikojās, rotāja eglīti, izpalīdzēja viens otram, bet ragana bija iesprostojusi Ziemassvētku vecīti, nobūrusi Ziemassvētku eglīti…., bet Ziemassvētkos taču notiek brīnumi! Eglīte iemirdzējās, Ziemassvētku vecītis atrada ceļu pie bērniem, un tad jau arī atvērās gaidītie dāvanu maisi…

Daudz Laimes, Latvija!

„Latvijai ir liela jūra.
Liela jūra.
Latvijai ir lieli meži.
Lieli meži.
Lieli ezeri un upes.
Un kas vēl ir Latvijai?
Mazas meitenes un zēni,
Kuriem lieliem jāizaug.”
                 ( V.Ļūdēns )

  Godinot mūsu valsti dzimšanas dienā, pirmsskolas izglītības iestādē „Rūķītis” izskanēja dzejoļi un dziesmas veltīti Latvijai, smaržoja kliņģeris un skanēja daudzbalsīgs: „Daudz laimes, Latvija!” Paši mazākie „rūķīši” godināja Latviju ar ziepju burbuļu salūtu un skanīgiem smiekliem, lielākie darināja vaska sveces, lai „iedegtos” par Latviju, citās grupās uzplauka krāšņi ziedi, bet pašu gatavoti karodziņi rotāja ik vienu grupu. 5-7 gadus veci bērni svētku koncertā sveica visu klātesošos Latvijas dzimšanas dienā novēlot Latvijai zilas debesis, zaļus mežus un smaidīgus cilvēkus! Daudz laimes, Latvija!!!

Pieminot Lāčplēša dienu

2/11/2012

 No 5. līdz 9.novembrim Daugavpils pilsētas 24.pirmsskolas izglītības iestādē tika plaši atzīmēta Lāčplēša diena. 5 – 7 gadus veciem bērniem tika organizētas sporta pēcpusdienas kopā ar tēviem, uzsverot drosmi, veiklību, spēku un draudzību uzdevumu veikšanā, jo Latvijas nākotne ir veseli un fiziski attīstīti cilvēki. Ikviens dalībnieks guva gandarījumu un prieku par kopā pavadīto laiku, kā arī medaļas un diplomus.

 9.novembrī mūsu iestādē viesojās Valsts robežsardzes Silenes kontroles punkta robežsargi Valdis Jukšs, Edgars Dārznieks un Andrejs Timčenko. Robežsargi iepazīstināja bērnus ar robežsarga profesiju, demonstrējot filmu par to, kā robeža tiek apsargāta uz sauszemes, ūdens un no gaisa. Starp bērniem un robežsargiem izveidojās ļoti dzīva saruna, jo bērni gribēja uzzināt, izprast, izjautāt, bet robežsargi pacietīgi atbildēja un izskaidroja. Bērniem bija iespēja pašiem izmēģināt nakts redzamības brilles, metāla detektoru, īpašu spoguli kravas pārmeklēšanai un citus robežsargiem tik nepieciešamos rīkus. Pagalmā bērnus gaidīja robežsargu transporta līdzekļi – sniega motocikls un kvadracikls, uz kura varēja apsēsties un iejusties robežsarga lomā ikviens. Bērni pateicās robežsargiem par apciemojumu, dāvājot pašu darinātus apsveikumus un skandējot dzejoļus. Šajā dienā 5 – 6 gadus veco bērnu grupiņas devās uz Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, kur notika tikšanās ar robežsargiem-kinologiem un Daugavpils 34.Zemessargu bataljonu.

Miķeļdiena „Rūķītī”

Dopad, dopad, Miķeļtirgū,
Sēnal’  paunel’ padusē.
Kamēr aizdop Miķeļtirgū,
Sēnal’  paunel’ izbirus’.
(L.t.dz.)

 Miķeļi  ir seni latviešu gada auglīgās daļas aizvadīšanas svētki. Ražas novākšanas centrā ir cilvēkotais teiksmu tēls Jumis un viņa daudzināšana.  Latviešiem Jumis ir Dieva dotās ražas un auglības daudzinājums, kura redzamā zīme visbiežāk izteikta kā divas vārpas viena stiebra galā.  Jumis savā pirmatnējā nozīmē satur dzīvības saglabāšanas, turpināšanas un vairošanas principu.  Miķeļdienas lielākā rosība izpaužas Miķeļu gada tirgū, kur sabrauc lauku ļaudis ar rudens ražu.

 Arī mūsu iestādē, sekojot tradīcijām, Saimniece cienāja mūsu „Rūķīša” saimi ar maizīti, bet Miķeļdienas gadatirgū ik viens  varēja izgaršot rudens vitamīnus, izmēģināt spēkus veiklībā, minēt mīklas, skandēt tautasdziesmas, griezties dejā un iet rotaļās. Pateicoties vecāku atbalstam un skolotāju fantāzijas lidojumam, mūsu „Rūķītī” tapa skaisti rudens ziedu raksti, kuri priecē bērnus, viņu vecākus, darbiniekus un viesus! 
       Pateicamies bērnu ģimenēm un darbiniekiem par atbalstu svētku radīšanā mūsu pirmsskolas iestādē!

Atkalredzēšanās prieks!

 Kad vasara steidzas prom uz gājputnu spārniem, lai atgrieztos nākamgad, mūsu bērnudārza Rūķu sētā sanāk lieli un mazi rūķi lai iepazītos vai atkal satiktos! Redzēšanās prieks patiešām tad neviltots! Cits pastiepies galvastiesu garāks, cits iemācījies rakstīt tēta un mammas burtiņu, vēl kāds grib dalīties vasaras iespaidos…. Un visus kopa sauc Rūku sētas saimnieks- Rūķis viszinis, un rūķa palīgi Rūķis Muzikants, Rūķis Mākslinieks, Rūķis Cipariņš, Rūķis Burtiņš un Rūķis Sportotājs. Hei! Hei! Lai skan!

 Rūķis tu, un rūķis es

 Uz šīs plašās pasaules!

„Rūķīšu” Olimpiskās spēles

 

 Kamēr Londonā pasaules un Latvijas labākie sportisti uzstāda jaunus rekordus un sacenšas par olimpiskajām medaļām, Daugavpils pilsētas 24.pirmsskolas izglītības iestādes „Rūķītis” lielie un mazie olimpieši 8.augustā uzsāka startus „Rūķīšu” Olimpiskajās spēlēs.
 Svinīgajā atklāšanas ceremonijā visi apņēmās ievērot Olimpisko spēļu noteikumus – sportot pēc katra spējām, jo galvenais ir gūt prieku un pozitīvas emocijas. Ikvienam bija iespēja iemēģināt roku mešanas sektorā, metot tālumā un mērķī lielas un mazas, vieglas un smagas bumbas, čiekurus un smilšu maisiņus. Pludmales volejbola sektorā mūsu mazajiem sportistiem veicās tikpat labi kā Latvijas izlases labākajam pārim Pļaviņam un Šmēdiņam, bet vingrošanas sektorā bija iespēja pārbaudīt līdzsvaru, vingrojot uz baļķa, veicot vingrojumus ar riņķi, nūju, auklu un bumbu. Lielākajiem „Rūķīšu” olimpiešiem šodien izdevās noskriet maratonu, bet mazākajiem labi veicās šķēršļu skrējiens. Interesanti notikumi risinājās svarcelšanas sektorā, kur izdevās uzstādīt jaunu „Rūķīšu” olimpisko rekordu, paceļot visus smagumus – balonu, ķegļu un smilšu pildījuma svaru stieņus. Turklāt tāllēkšanas un augstlēkšanas sektorā augstuma rekordus varēja uzstādīt, lecot uz batuta un pāri auklai, bet tālumā – lecot ar auklu, riņķi vai lecambumbu. Noslēgumā ikviens olimpietis tika apbalvots ar medaļu un izbaudīja gaisa balonu un ziepju burbuļu salūtu! Olimpiāde „Rūķītī” noslēgusies, bet Latvijas olimpiešiem vēlam sekmīgus startus!

Nāc, nākdama Jāņu diena, daudz uz tevi gaidītāju...

 

Nāc, nākdama Jāņu diena
Daudz uz tevi gaidītāju…
                                      (L.t.dz.)

 Caur Jāņuzālēm, Jāņuguni, skanīgo līgo un rasu Jāņu rītā jau izsenis latvieši  Jāņos ir savienojušies ar dabu un sapratušies  ar sauli. Tādēļ, lai nodotu bērniem šīs senču tradīcijas, Daugavpils pilsētas 24.pirmsskolas izglītības iestādē ielīgoja Jāņus. Bērni, tērpušies tautas tērpos un rotājušies ar zāļu vainagiem, dziedot tradicionālās līgo dziesmas, simboliski iekūra jāņuguni, lēca pāri ugunskuram, apdziedāja viens otru un cienājās ar sieru. Kopjot sentēvu tradīcijas, rodam spēku  un iekšēju harmoniju, ko cenšamies nodot mūsu bērniem. Jāņu diena svēta diena
Aiz visām dieniņām;
Jānu dienu Dieva dēls
Saules meitu sveicināja.
                                    (L.t.dz.)

Izlaidums Daugavpils pilsētas 24.pirmsskolas izglītības iestādē „Rūķītis


Dar` man, tēvis, pastaliņas,
Pērc man staltu cepurīt`,
Šuj man svārkus, māmuliņa,
Skolā iet(i) man gribas!

 Saposušies tautas tērpos, nedaudz satraukti, bet priecīgi,  paši lielākie no rūķu saimes saka atvadas savam bērnudārzam. Vēl pēdējo reizi topošajiem pirmklasniekiem ir jāiztur pārbaudījumi no Meža mātes, Vēja mātes, velniņiem jāatdod savi niķi un blēņas…. Un tad jau var dot Laimes mātei solījumu „Ne sunīša kājām spert, ne uguns pagalītes”, „Viegli tecēt celiņā, čakli iet darbiņā”, palaist vējā balonus – savu balto cerību un sapņu piepildījumam  un ļauties kopīgam foto.

Apauniet man kājiņas,
Palaidiet celiņā;
Tad sakiet manu vainu,
Ja maizītes nedabūju.

Lieldienas 24. pirmsskolas izglītības iestādē

Gausi nāca, drīz aizgāja
Tā bagāta Lieladiena:
Trīs dieniņas, trīs naksniņas
Iet pār kalnu kūpēdama.
                       (L.t.dz.)

        

 Lieldienas ir pavasara saulgrieži, ko svin par godu pavasara un saules atnākšanai, tādēļ 10. aprīlī Daugavpils pilsētas 24. pirmsskolas izglītības iestādē Lieldienas svinēja saskaņā ar latviešu tautas tradīcijām.  Rotaļās un dziesmās bērni sveica sauli, pavasari, priecājās par gaismas uzvaru pār tumsu, ieklausījās Lieldienu ticējumos, šūpojās un ripināja olas. Protams, neiztika bez olu kaujām. Lieldienu tradīciju galvenā būtība ir sakārtot sevi, saskaņot savu un dabas ritmu, taču viena no raksturīgākajām Lieldienu tradīcijām mūsdienās ir olu vārīšana un krāsošana, tādēļ, sadarbojoties iestādes pedagogiem un bērnu vecākiem,  jau no 2. aprīļa iestādē bija atvērtas Lieldienu darbnīcas, kurās bērni guva priekšstatu par to,  kā iegūt krāsainu un raibu olu, kāda ir lauku sēta Lieldienās, kā noformēt Lieldienu olu groziņus. Lieldienu pasts palīdzēja sveikt šajos pavasara svētkos sev mīļos cilvēkus – grupas biedrus, draugus, auklītes un skolotājas.

Ej ar Dievu, Lieladiena,
Mēs tev' skaisti vadīsim,
Nāc atkal citu gadu,
Mēs tev' skaisti saņemsim.
                      (L.t.dz.)

Visi ātri, ātri uz teātri…

 27.marts kalendārā ierakstīts kā Starptautiskā teātra diena. Daugavpils pilsētas 24.pirmsskolas izglītības iestādē no 20.marta notiek nu jau par tradīciju kļuvušās teātra dienas, kuras savu kulmināciju sasniedz tieši 27. martā. Lasiet vēl...